پیام دکتر باقر شهنی زاده

دکتر باقر شهنی زاده

رییس هیأت مدیره

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
 

اندیشه‌های راهبردی راهی برای درمان موفق

مردم برای درمان‌های دندانپزشکی خود به دندانپزشکان اعتماد دارند، این اعتماد به دو اصل مهم متکی است. یکی اخلاق‌مداری و دیگری تعهد حرفه‌ای که ریشه در علم و دانش همکاران دندانپزشک دارد.
آیا ما در درمان‌های دندانپزشکی همیشه موفق هستیم؟ آنجا که عدم موفقیت وجود دارد چگونه می‌تواند بازشناسی و اصلاح شود؟ آیا بازشناسی این گونه مشکلات با بازآموزی‌ها توانسته به کاهش شکست ها ختم شود؟ آیا ارزیابی آماری این رویکرد در بیماران ناراضی از درمان‌های دندانپزشکان انجام‌شده است؟ چرا در طبقه‌بندی درمان ناشی از کوتاهی‌های علمی مقصر شناخته می‌شویم؟ آیا مشکل در طرح درمان است؟ آنجا که ذات هر کاری با مشکلات روبرو می‌شود و خارج از حوزه اختیار و خارج از چهارچوب شناخت ما عمل می‌کند، بحثی نداریم ولی برای جلوگیری از تکرار عدم موفقیت ها راهکار چیست؟
علم و دانش، تکنیک‌ها، مواد، وسایل و تجهیزات، تجربه، همه در یک پروسه کاملاً منطقی و دقیق باعث می‌شود ما بتوانیم درمان بیماران را موفق انجام دهیم. وقتی تمام این مجموعه به یک فکر،" اندیشه"  تصور، آینده‌نگری تبدیل می شود و روش " راهبردی" رسیدن به موفقیت را تضمین می‌کند، محصول آن طرح درمان موفق است.
دهان و دندان هر انسانی مجموعه‌ای از مکانیسم بسیار پیچیده، ولی قابل‌درک وجود دارد که هرکدام به تخصصی ختم شده است. هیچ‌کس همه تخصص‌ها را ندارد. دندانپزشک عمومی اگر بخواهد همه درمان یا بخشی از آنها را برای بیمار انجام دهد باید بیشتر از همه بداند و تلاش کند و زحمت بکشد و درنهایت مسئولیت بسیار مهم پذیرش و انجام یک درمان را بپذیرد.
تم اصلی کنگره دوازدهم "اندیشه راهبردی در دندانپزشکی و طرح درمان" این وظیفه را به عهده همه همکاران در 12 رشته تخصصی شامل: ازجمله :ارتودنسی، ترمیمی، پریو، اندو ،کودکان، جراحی و ایمپلنت، بیماری‌های دهان و دندان، پاتولوژی دهان دندان، رادیولوژی،  زیست مواد دندانی و دندانپزشکی جامعه نگر می گذارد، که تمام سعی و تلاش مضاعف خود را صرف اینکه در هرکدام از این رشته ها و در تقابل با سایر رشته‌های تخصصی به دندانپزشکان عمومی بیاموزد تا با مشکلات کمتری روبرو شوند و درمان ها بنحو احسن انجام دهند، اینکار هم آسان است هم دشوار.
در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد در تاریخ 22-19 دی‌ماه ۱۳۹۶ ما می‌خواهیم  از همه همکاران دندانپزشکان عمومی که طرح درمان در هر نوع درمانی از همکاران متخصص جویا شوند تا بتوانیم با اندیشه‌های راهبردی بیشتر و بهتر به درمان بیماران اقدام کنیم.
 

                                                                                                                                                             دکتر باقر شهنی زاده


  

   1396/7/12 17:13

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.4/10 (تعداد آرا 8 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب