سمپوزیوم سلامت دهان و دندانپزشکی در هزاره سوم چهارشنبه 20 دی ماه 1396 در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه


سمپوزیوم سلامت دهان و دندانپزشکی در هزاره سوم
چهارشنبه 20 دی ماه 1396
در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه

 
وظیفه اصلی ما تأمین و حفظ سلامت دهان و دندان است.  برای دستیابی به چنین هدف مهمی، امروز حدود ۱۲ رشته تخصصی دندانپزشکی شکل گرفته است که هر کدام از آن ها به بخشی از نیازهای درمانی دندانپزشکی توجه تخصصی دارند. دندانپزشکان در دوران تحصیل دندانپزشکی برای پروژه های پیشگیری و بهداشت در دندانپزشکی آموزش داده می شود و در واقع فعالیت همه دندانپزشکی درمان محور می باشد. در حالی که پیشگیری و حفظ سلامت دهان از روش‌ها و دستورالعمل های کاملاً تعریف شده برخوردار است و کارایی آن در ایجاد سلامت دهان و دندان قطعی است.
در دندانپزشکی سلامت محور، بیش تر فقط به موضوع DMF پرداخته می شود، در حالیکه سلامت در تمام نیاز های بیمار حفظ اکلوژن، حفظ زیبایی، حفظ قدرت جویدن، حفظ سلامت بافت نرم و سخت، حفظ تغذیه سالم، تعمیم داده شده است.
دستگاه دولتی در تامین بهداشت و پیشگیری جامعه موظف و مقدم است. در خصوص کنترل پوسیدگی دهان و دندان در طرح های گوناگون طی دهه های گذشته روش های مختلف صورت گرفته که هیچ کدام موفقیت قطعی نداشته است. آسیب شناسی این شرایط ما را بر آن داشت که به عنوان نهاد مدنی و اجتماعی دندانپزشکی با توجه به حوزه بزرگ حضور همکاران دندانپزشک در عرصه درمان، بتوانیم آن ها را  به تعمیم پروژه سلامت و بهداشت دهان و دندان تشویق کنیم.
در اکثر پروژه‌های مختلف اعم از فلورایدتراپی در دهه هشتاد، فیشورسیلانت و وارنیش فلوراید در دهه نود و اکنون کلینیک سیار در آغاز هزاره سوم ،در طراحی این پروژه ها به خصوص حضور گروه‌های تخصصی موظف و ترغیب حضوری از دندانپزشکان آزاد در آگاهی بخشی به توده های مردم و حمایت از آنها دیده نشده است.
اغلب وقتی کاری مردمی در حال شکل گیری است،  بلافاصله عوامل سیاسی دندانپزشکی که تمام چهار دهه بعد از انقلاب امور دندانپزشکی را در دست داشته اند، متاسفانه به یار گیری جناحی می پردازند درنتیجه تا افرادی که در این کار حضور داوطلبانه دارند از صحنه اصلی تصمیم گیری مردمی علی رغم تمام مشکلات جدا سازند.
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در تمام این فضای موجود در پی جلسات متعدد با گروهی از صاحب نظران حوزه سلامت در انجمن، تحت عنوان "کمیته جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت"، تشکیل داده است که به طور دائمی در پروژه بهداشت و پیشگیری دندانپزشکی فعال خواهند بود. اولین اقدام این کمیته برگزاری" سمپوزیوم سلامت دهان و دندان پزشکی در هزاره سوم" در روز چهارشنبه 20 دی ماه ۱۳۹۶ بعد از مراسم افتتاحیه کنگره،  با دعوت از مسئولین دولتی و نهادهای مدنی و مراکز اقتصادی موثر برگزار خواهد شد. ما به عرصه خدمت به مردم در امر پیشگیری مانند تمام آموزش های علمی درمانی اعم از اندو، ایمپلنت، زیبایی نگاه کرده و  همه همکاران را در سراسر کشور دعوت به همکاری خواهیم کرد. زیرا تأمین سلامت دهان و دندان پزشکی عزم ملی می‌خواهد.


 
   1396/9/17 16:39

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

حضرت امام محمد باقر(ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبداللَّه، دختر امام حسن(ع) مي‏باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر كنيه‏ي ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي‏باشند.

ادامه مطلب